Poradnik LED Kontrolery RGB

Kontroler RGB  służy do sterowania i dynamicznej zmiany braw w taśmach RGB. Komunikacja pomiędzy sterownikiem a pilotem do taśm jest możliwa dzięki falom radiowych bądź falom podczerwieni. Charakterystycznymi cechami tego rozwiązania są: bezprzewodowy pilot, płynna regulacja koloru, regulacja jasności świecenia. Sterowniki RGB są urządzeniami, które zarządzają barwą i natężeniem światła.

Kontrolery do taśm IR czyli te na podczerwień mają więcej funckji niż radiowe jednak mają zdecydowanie słabszy zasięg. Z kontrolera na podczerwień wychodzi czujka w którą musimy kierować pilotem aby zmienić kolor taśmy, rozjaśnić ją, ściemnić, bądź ustwić automatyczną zmianę kolorów. Zasięg pilota to około 15 metrów. Kontroler, na podczerwień oferuje nam o wiele więcej funkcji niż pilot radiowy. Jedną z nich jest automatyczny dobór kolorów po przez mieszanie kilku kolorów na raz. Bardzo ważną zaletą takiego pilota jest również wiele automatycznych programów dzięki którym taśma bez użycia pilota zmienia kolory w różnych kompozycjach. Wadą takiego pilota może być to, że obsługuje mniej metrów taśmy RGB niż radiowy. Przy dłuższych odcinkach taśmy LED RGB należy używać wzmacniaczy RGB.

Może pilot radiowy ma mniej funkcji niż ten na podczerwień ale jego zaletą jest zdecydowanie większy zasięg. Kontroler LED RGB radiowy ma zasięg około 50 metrów i nie trzeba nim kierować w stronę żadnego czujnika. Kontroler łapie również sygnał przez ścianę więc dzięki niemu możemy wyłączyć taśmę lub zmienić jej kolor niezależnie od tego w którym pokoju się znajdujemy. Kolejną bardzo ważną zaletą kontrolera radiowego to, że możemy do niego podłączyć dłuższy odcinek taśmy nie używając przy tym wzmacniacza.

Aby obliczyć odległość taśmy jaką możemy podłączyć do kontrolera sprawdzamy ile Amper (A) posiada. Do obliczeń będzie potrzebna jeszcze informacja ile Wat (W) pobiera nasza taśma z metra. 

Przydkład : 
Pod uwagę bierzemy najopularnieszy kontroler 44-przyciskowy na podczerwień (IR) z naszej oferty: 9A. Taśma do której zazwyczaj podłączamy kontroler to taśma o mocy 72W/5m - 14.4W/1m

Obliczamy maksymalne obciążenie kontrolera : 9A x 12V = 108W

Gdy już wiemy jakie jest maksymalne obciązenie kontrolera możemy wyliczyć jaki odcinek taśmy jest w stanie obsłużyć nasz kontroler dzieląc maksymalne obciążenie kontrolera przez moc jaką pobiera jeden metr taśmy. 

Obliczamy długość taśmy jaką obsłuży nasz kontroler RGB 9A :  108W / 14,4W = 7,5m.


Nasz kontroler 44 przyciskowy na podczerwień może obsłużyć 7,5m taśmy RGB o mocy 72W 

Należy pamiętać o tym, że jeżeli chcemy podłączyć większy odcinek taśmy, nie musimy rezygnować z takiego kontrolera. Do każdego zestawu RGB możemy zastosować Wzmacniacz sygnału RGB, który wydłuża długość obsługi kontrolera o 10 metrów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ I WYBIERZ INTERESUJĄCĄ CIĘ KATEGORIĘ:

 

ŻARÓWKI LED

PORADNIK LED ŻARÓWKI GU10

PORADNIK LED ŻARÓWKI E14 mały gwint

PORADNIK LED ŻARÓWKI E27 duży gwint

PORADNIK LED ŻARÓWKI MR16 12V

PORADNIK LED ŻARÓWKI G4

PORADNIK LED ŻARÓWKI G9

 

TAŚMY LED

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 3528

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 5050

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 5050 RGB

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 2835

PORADNIK LED TAŚMA LED SMD 5630

PORADNIK LED ŚCIEMNIACZE DO TAŚM

PORADNIK LED KONTROLERY RGB

 

POZOSTAŁE

PORADNIK LED NAŚWIETLACZE LED I RGB

PORADNIK LED ZASILACZE LED

PORADNIK LED PROFILE ALUMINIOWE LED

PORADNIK LED DRZEWKA LED I RGB