Aleja LED-owa, czyli o żarówkach LED w plenerze

Przyzwyczailiśmy się, że technologia LED zagościła w naszych domach, miejscach pracy czy nawet w samochodowym schowku. Jednak czy ten zasięg powinien się w tym miejscu zatrzymać? Zdecydowanie nie, dlatego dziś kilka słów na temat wykorzystania oświetlenia LED w parkach oraz w ulicznych latarniach.

Taniej dla wspólnoty

Do obecności LED-ów na ulicach jesteśmy również jak najbardziej przyzwyczajeni. Jednak kojarzą się one przede wszystkim z neonami, reklamami czy oświetleniem wnętrz sklepów lub restauracji. Natomiast kiedy myślimy o lampach ulicznych czy lampach parkowych, wciąż pierwsze skojarzenie to ciepłe światło tradycyjnej żarówki. Dlaczego zatem w tych miejscach nie mamy jeszcze żarówek LED? Jak zwykle kluczowym aspektem jest pieniądz, a konkretnie koszt wymiany oświetlenia na tak dużą skalę. Oczywiście wymiana światła w jednej alejce nikogo nie przyprawi o ból głowy, jednak kiedy spojrzymy na ten problem przez pryzmat np. stutysięcznego miasta, argument cenowy zdaje się logiczny. Dlatego nikt nie wyskakuje przed szereg z postulatem, aby w jedną noc wymienić oświetlenie w całym mieście. Co innego mniejsze obszary, jak np. wspólnoty mieszkaniowe. Tam wymiana wiązałaby się z jednorazowym kosztem zastąpienia wolframowych żarówek LED-owymi, najczęściej z gwintem E40. Co jest ich największą zaletą? Otóż żarówki uliczne LED cechują się niemalże natychmiastowym rozświetleniem do pełnej mocy, niemalże ponieważ trwa to zazwyczaj około 0,2 sekundy co w porównaniu do źródeł światła starego typu jest nieporównywalnie mniejszym wynikiem. Co więcej, w oprawach drogowych starego typu nierzadko występują różnego rodzaju zapłonniki elektroniczne, dławiki itp. służące do prawidłowego działania przestarzałych i energochłonnych żarówek sodowych. Montując w takiej oprawie żarówkę LED E40 należy się ich po prostu pozbyć. Naszą lampę umieszczamy bezpośrednio w gnieździe i działa. Korzyść przyjdzie z czasem, ponieważ koszt eksploatacji oświetlenia ulicznego LED jest zdecydowanie mniejszy niż przy zastosowaniu tradycyjnych żarówek. W długofalowym projekcie, koszty są mniejsze. Dlatego myślę, że lepiej zainstalować żarówkę LED E40 o mocy 65W w barwie zimnej niż sodową o mocy 300W, nieprawdaż?

żarówki led e40 zastosowania

Lampy parkowe LED

Podobnie będzie w każdym innym przypadku. Wykorzystanie wspomnianych żarówek z gwintem E40 jest rozwiązaniem sprzyjającym portfelowi i ekologii, ponieważ w produkcji oświetlenia LED wykorzystuje się nieporównywalnie mniej rtęci, ołowiu i innych materiałów, które po zakończeniu swojej pracy wylądują na składowisku odpadów. Co więcej, argumentem jest także estetyka. Niech pierwszy napisze komentarz ten, którego nie wystraszyła lub zwyczajnie nie zniechęciła ponura parkowa lampa. Dlatego też interesującą opcją jest całkowita wymiana starych lamp, na kompletne lampy parkowe LED, które nie tylko rzucą nowe światło na zieleń miejską, ale również sprawią, że park czy aleja będą wyglądać przyjaźniej. Na polskim rynku pojawia się co raz to więcej lamp parkowych LED, ale które wybrać? Z reguły te, które pozwolą nam cieszyć się długą, bezawaryjną pracą. Zmierzam do tego, że po podłączeniu lampy po prostu o niej zapomnimy i nie będziemy martwić się, że w przeciągu kilkudniowego użytkowania odmówi posłuszeństwa. Nowoczesne lampy parkowe LED to nie tylko nowoczesny design, który wprawi w osłupienie przechodniów. To także wysoka jakość użytych podzespołów, mówię tutaj o wydajnych diodach LED marki CREE czy Bridgelux. Ważną rolę pełnią również słupy, na których owe lampy zawisną. Dobry słup powinien być wykonany ze stali nierdzewnej lub galwanizowanej ocynkowanej, tak aby nie zardzewiał w przeciągu kilku lat eksploatacji. W nowym budownictwie, gdzie takie miejsca powstają niekiedy od zera, technologia LED jest już standardem i z czasem zagości w każdej uliczce.

lampy parkowe led oświetlenie alejek

W trasę z LED

O tym, że chłodne światło LED wpływa pozytywnie na naszą koncentrację i jasność umysłu napisano sporo. My chcemy zwrócić tylko uwagę na jeszcze jeden aspekt połączenia technologii LED z lampami ulicznymi. Jeżeli jechaliście już jednym z nowszych odcinków polskich autostrad, zauważyliście zapewne, że oświetlenie w nocy tych tras wyróżnia się tym, że wykorzystuje się tam lampy uliczne LED. Dzięki temu łatwiej jest w wielogodzinnej jeździe zachować przytomny umysł i koncentrację. Tak więc być może barwy lamp LED-owych kojarzą nam się z pracą, a ciepłe z relaksem w domowym zaciszu, ale przykład autostrad najlepiej oddaje funkcjonalność i korzyść w zastosowaniu lamp ulicznych LED. Lampy uliczne LED to także bezpieczeństwo. Emitowane przez nie światło jest bardzo wyraziste co przekłada się zdecydowanie lepszą widoczność. Jaką barwę światła wybrać? W artykule o barwach światła pisałem, że to kwestia gustu. Jednak w lampach ulicznych LED niekoniecznie się to sprawdzi. Najczęściej wybieranymi barwami są: zimna i neutralna/dzienna. Są one najbardziej odpowiednie jeżeli chodzi o oświetlenie przemysłowe czy oświetlenie ulic itp. Charakteryzują się przejrzystym światłem, które bardzo dokładnie oświetli nam naszą drogę czy parking. Warto również wspomnieć o tym, że lampy uliczne LED są odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, o czym świadczy ich stopień szczelności, którego minimalna wartość to IP65.

porównanie lampy ulicznych led z lampami sodowymi

Podsumowując, wymieniając oświetlenie przemysłowe starego typu na LED-y musimy wiązać się z niemałymi kosztami, jednak jest to inwestycja na lata, pozwalająca sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, który z roku na rok jest co raz droższy. A jakie są Wasze opinie? Piszcie w komentarzach co o tym sądzicie.