Zrób to dobrze – lutowanie taśm LED

Taśmy LED to przede wszystkim morze możliwości zastosowania. Możemy podczepić je w dowolnym miejscu, na dowolną długość, decydując się na wybrane kolory. Producenci taśm LED dodatkowo ułatwiają nam, konsumentom, zabawę ich wyrobami, oferując możliwość prostego montażu dzięki taśmie klejącej oraz regulowania długości dzięki opcji przycinania i lutowania pasków.

Pomocne oznaczenia

Większość dostępnych na rynku taśm LED zawiera przydatne w procesie łączenia oznaczenia. Pomogą one nawet najmniej doświadczonym użytkownikom znaleźć miejsce, w którym bez obaw możemy przeciąć taśmę (z reguły są to nożyczki narysowane na laminacie) oraz zaznaczone obszary lutowania, pozwalające skutecznie połączyć dwa paski. Podobnie jest w przypadku taśm RGB, choć w tym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na aż cztery miejsca łączenia. Sekcja cięcia taśmy zależy od jej rodzaju np. taśma LED 300SMD 3528 może być cięta co 5cm, natomiast taśma 600SMD 3528 co 3cm.

sekcje cięcia taśmy led

Przemyślane łączenie

Jeżeli w charakterystyce taśmy LED wszystko jest już jasne, możemy przystąpić do łączenia. Tutaj ważna jest następująca kwestia, mianowicie zasilanie. O tym, jak dobrać zasilacz do naszej taśmy pisaliśmy wcześniej, dlatego jeśli chodzi o sam proces wyboru odpowiedniego źródła zasilania, odsyłamy do postu poświęconemu temu zagadnieniu. Warto jednak nadmienić, że moc zasilania uzależniona jest od długości taśmy. Wobec tego zanim połączymy dwa dłuższe odcinki taśmy LED, zastanówmy się czy powstały w ten sposób pasek nie będzie wymagał mocniejszego zasilacza. W przeciwnym razie diody będą świecić nierówno. Kolejnym zagrożeniem jest przegrzanie diod, które przy długim odcinku taśmy będą musiały pełnić rolę przewodnika.

Zabieramy się do lutowania

Sam proces łączenia taśm przy pomocy lutownicy jest zdecydowanie najprostszym wyzwaniem. W tym miejscu wskazówka – dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie taśmy do podłoża, na którym będziemy lutować lub podtrzymanie jej za pomocą jakiegoś narzędzia np. kombinerek. W ten sposób skutecznie unieruchomimy niezłączone jeszcze taśmy. Nie warto też przesadzać z ilością cyny – dla trwałego połączenia wystarczy pokrycie wyznaczonego przez producenta fragmentu.

lutowanie taśm led

I to właściwie wszystko. Aby właściwie połączyć ze sobą dwie taśmy LED wystarczy tak naprawdę odrobina precyzji i krótki namysł nad tym, czy powstały w ten sposób pasek nie straci przez wydłużenie na właściwościach świetlnych.

Wszystkim, którzy po przeczytaniu tego wpisu zabiorą się do pracy życzymy powodzenia. Chętnie też poznamy wasze doświadczenia z łączeniem, lutowaniem oraz innymi działaniami na taśmach LED.

sufit oświetlony taśmą LED w sypialni