To tobie ma być wygodnie – o konfiguracji światła

Jeżeli wybierzemy się do dowolnego marketu budowlanego, będziemy mogli przebierać w koszach pełnych najróżniejszych żarówek, charakteryzujących się odmienną barwą światła, mocą, kierunkiem świecenia, itp., itd. A co jeśli to dla nas za mało? Co jeśli życzymy sobie, aby rano nasza lampa świeciła mocniej, a wieczorami słabiej? Codzienna wymiana żarówek? Oczywiście, że nie. Ustawimy sobie światło tak, aby dało nam nie mniej, nie więcej, tylko dokładnie tyle jasności, ile nam odpowiada. A jak tego dokonać?

Regulacja znana od dawna

Początkowo tylko w amerykańskich filmach, potem już znana powszechnie możliwość konfiguracji natężenia światła w pomieszczeniu wniosła wiele komfortu w nasze życie. Już nie musieliśmy instalować kilku lamp w każdym pomieszczeniu, a potem ze zręcznością dyskotekowego DJ-a zapalać kolejne, by wreszcie trafić na odpowiadającą nam konfigurację. Możliwości na regulowanie intensywności światła przewijały się różne. Wspomnieć można choćby odcinek kultowego serialu „Przyjaciele”, gdzie jedna z bohaterek, na randce w domu milionera obserwowała, jak ten ustawia natężenie oświetlenia za pomocą komend głosowych, takich jak „romantyczne światło”. Cóż, może obecnie taka wygoda wciąż dla wielu pozostaje w sferze marzeń, ale dostosowanie światła do naszych potrzeb jest dostępne dla każdego i to w wielu kombinacjach.  

taśma led rgb za telewizorem

Panel zamiast pstryczka

Do niedawna najbardziej popularną formą ściemniania lub rozjaśniania lamp były zwykłe „pokrętła”, które w zależności od kierunku dawały mniej lub więcej jasności. Jednak wraz z rozpowszechnieniem się dzięki smartfonom technologii dotykowej, możliwości jest dużo więcej. Rynek oferuje, w zależności od potrzeb, gotowe zestawy bądź moduły do dowolnej konfiguracji, które w postaci paneli dotykowych przy włącznikach pozwalają dostosować natężenie światła w pomieszczeniu.

kontroler led ścienny rgb

Dostosuje się i zapamięta

Dotykowość to nie jedyna nowość. Dzisiejsze ściemniacze dążą do poszerzania zakresu swoich możliwości, ewidentnie zbliżając się funkcjonalnością do tzw. inteligentnych domów, gdzie niemal każdy aspekt kontrolowany jest za pomocą komputera. Stąd przykładowo moduły, które pozwalają na sterowanie żaluzjami, co jest nie tylko wygodne, ale też funkcjonalne, bo przecież zasłonienie światła dziennego to najprostszy sposób na zaciemnienie pomieszczenia. Gdy Słońce zajdzie i regulacja żaluzji nie będzie już potrzebna, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jak się to ma do paneli włącznikowych światła? Ano tak, że możemy zaopatrzyć się w włącznik schodowy, który nocą podświetli nam drogę na piętro za pomocą zamontowanych pod stopniami diod LED. Ściemniacze znajdą też coś dla lubiących rutynę. Jeżeli codziennie stosujemy te same ustawienia oświetlenia, a zwyczajnie nie chce się nam za każdym razem regulować włącznika, możemy kupić sobie moduł z opcją programowania funkcji, dzięki czemu o określonej porze, każdego dnia, światło automatycznie będzie zmieniać swoje natężenie. Z kolei jeśli często zmieniamy zdanie i nie chcemy ciągle biegać między kanapą a włącznikiem, pomyślmy o pilocie, który ułatwi sterowanie. Możliwości jest wiele i tylko od was zależy, które rozwiązanie będzie dla was optymalne.

kontroler led rgb do taśm led