Rzuć na to inne światło – jak ważna jest jego barwa

Sporo już miejsca poświęciliśmy na podpowiadanie w kwestii doboru odpowiedniego oświetlenia do waszego domu, miejsca pracy czy auta. Dlatego dziś… znów coś podpowiemy. O mocy wiecie już wystarczająco wiele, by nie musieć martwić się o zbyt słabą moc żarówki. Ale czy zastanawialiście się już nad przeznaczeniem danej lampy w mieszkaniu? A dokładnie rzecz ujmując, czy myśleliście już jaką barwę ma mieć oświetlenie w biurze a jakie w sypialni? Jeśli nie, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi barwy światła.

barwy światła oświetlenia w technologii LED

Światło sztuczne a światło naturalne

Zasadniczo całe zagadnienie barwy światła można odnieść do największej naturalnej żarówki – czyli Słońca. Emitowane przez nią rodzaje światła białego dają po przetworzeniu przez nasz wzrok różne efekty, w postaci całej skali barw światła. W tzw. plenerze barwy światła najłatwiej odróżnić od siebie w różnych porach dnia. Rankiem oraz wieczorem mamy do czynienia z ciepłą barwą, dlatego oglądając zachód Słońca niebo wydaje się nam niemal pomarańczowe. Ciepłe światło najczęściej kojarzone jest też z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi, które w zdecydowanej większości emitowały właśnie żółtawej barwy światła. Z kolei w południe pewnego słonecznego, bezchmurnego dnia mamy do czynienia głównie ze światłem chłodnym, kojarzonym w świecie sztucznego oświetlenia z oświetleniem typu LED. Rozróżnienie jest nieco bardziej szczegółowe, ponieważ podstawowe barwy światła jakie wyróżniamy to:

 • Dzienne (daylight)
 • Zimne białe (cool white)
 • Białe (white)
 • Ciepłobiałe (warm white)

Ponadto wyróżnia się także barwę nieba (światło chłodniejsze niż zimne) oraz błyskawicę, która stanowi ekstremalnie chłodną barwę światła. Pośród ciepłych kolorów góruje barwa światła świeczki, jako wyznacznik tej najcieplejszej.

ciepłe białe światło w sypialni

Miara i zastosowanie

Mierzenie temperatury światła, co później pozwala ocenić jego barwę, oblicza się w Kelwinach. W dużym uproszczeniu, im mniejsza liczba jednostek, tym światło cieplejsze (temperatura światła świeczki to ok. 2000 K, natomiast barwa dzienna to 4000 K, zimna 5500-10000K itp.). Jak to rzutuje na naszą codzienność? Chodzi tu przede wszystkim o przeznaczenie źródeł światła jakie instalujemy w domach. Jeżeli wymieniamy żarówkę w sypialni, dla własnego komfortu powinniśmy zdecydować się na żarówkę o ciepłej barwie, która nas zrelaksuje i ukoi zszargane całym dniem w pracy nerwy. Natomiast jeżeli chcemy przed pójściem spać poczytać książkę, warto mieć pod ręką lampkę świecącą dziennym światłem, które nie zmęczy naszego wzroku skupionego na drobnym druku. Natomiast zimne barwy pobudzają naszą aktywność, dlatego stosuje się je m.in. w reklamach czy zakładach pracy, gdzie oczekuje się od pracowników wzmożonej aktywności. Zimne światło to również dobra opcja na oświetlenie parkingów czy wszelkiego rodzaju dróg, ulic, autostrad itp. Przez swoją wyrazistość i mocny strumień znacznie poprawi bezpieczeństwo użytkowników infrastruktury.

porównanie barw światła LED na autostradzie

Dla ciekawych, poniżej podaję umowną skalę temperatury barwowej:

 • 1600K – wschód i zachód słońca
 • 1800-2000K – płomień świeczki
 • 2800K – barwa biała, bardzo ciepła
 • 3200K – światło żarowe
 • 4000K – światło dzienne
 • 5500-10000K – światło zimne
 • 10000-15000K – barwa nieba